Czy sprzedaż kabli do skupu jest opłacalna?
Odzyskiwanie różnych surowców jest popularne od dawna, zwłaszcza gdy chodzi o rozmaite gatunki stali lub szczególnie cenne metale nieżelazne. Do punktów skupu złomu przyjmowane się więc rozmaite materiały będące odpadami poprodukcyjnymi czy elementami nieużywanych już konstrukcji lub infrastruktury wszelkiego rodzaju. Rozpowszechniony jest też recykling kabli, które pochodzą z instalacji elektrycznych lub teleinformatycznych, a także sprzętu o różnym przeznaczeniu od starych maszyn po urządzenia RTV i AGD. Przekonajmy się, czy taka działalność ma sens.
Co warto wiedzieć o kablach?
Kable są wykorzystywane do przekazywania napięcia w instalacjach montowanych w budynkach, a także wszelkiego rodzaju maszynach, urządzeniach oraz pojazdach. Dla uzyskania najlepszych efektów są one robione z użyciem metali doskonale przewodzących prąd. W tej roli najlepiej sprawdzają się stopy, które powodują powstawanie niewielkiego oporu, co przekłada się na minimalizację strat oraz utrzymywanie stosunkowo niskiej temperatury. Najczęściej będzie to miedź z niedużymi domieszkami innych metali albo aluminium wybierane tam, gdzie szczególnie ważna będzie masa przewodów. Po usunięciu izolacji materiały te mogą być łatwo skierowane do przetopu.
Co daje recykling kabli?
Oddawanie kabli do punktu skupu złomu może przynieść spore dochody, ponieważ używane do ich produkcji metale są stosunkowo drogie. Warto jednak pamiętać, że ich recykling to także ograniczenie ilości powstających odpadów, a także przyczynianie się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz spowalnianie zmian klimatycznych. Wynika to z faktu, że przerób złomu pociąga za sobą znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej, paliw kopalnych oraz wody, a także zdecydowanie niższą emisję gazów cieplarnianych niż ich wydobycie. Recykling kabli będzie więc jednym z działań proekologicznych.